Zesilovače

Anténní zesilovače pro DVB-T2

V dnešní době se bohužel přeceňuje slovo zesilovač. Drtivá většina komerčně prodávaných antén se chlubí neuvěřitelným výkonem zesilovače. Je ale doopravdy výhodné využívat maximálně vybuzené zesilovače a předzesilovače?

Zesilovače pro analogové, digitální vysílání DVB-T i digitální vysílání DVB-T2 jsou pořád stejné. Při výběru zesilovače se proto neřiďte nálepkami „pro DVB-T2“ a podobně a řiďte se pouze následujícími parametry:

  • zesílení
  • šum (čím nižší, tím lepší)
  • pásmo (rozsah kanálů)

K čemu je určen zesilovač

Anténní zesilovač je určen k zesílení signálu před cestou dlouhým vedením. Jako příklad může být bytovka. Signál se na střeše zesílí tak, aby po dlouhé cestě byl dostatečně silný i v přízemí.

Proč používají výrobci zesilovače?

Nesolidní výrobci do svých antén montují zesilovače nebo předzesilovače z několika prostých důvodů:

  • V reklamě zní lépe „Anténa se zesilovačem o neuvěřitelné hodnotě 40dB“ než „Anténa vyniká výborným ziskem 10dB“
  • Výrobce se snaží ututlat skutečný zisk nekvalitní antény. Malé antény mají totiž zisk 0dB.

Zisk antény

Jednou z nejdůležitějších kvalitativních hodnot antény je „zisk antény“. Zisk ve velké míře závisí na velikosti antény. Anténa o velikosti 10x10x2cm nemůže mít zisk 20dB. Takto malým anténám se vyhněte. Zisk normálních antén (logaritmicko periodické, yagi antény, síta – matrace) bývá od 6dB do 12dB. Zisk závisí na konkrétním typu a velikosti. Tyto antény ve většině případů stačí k přijmu digitálního vysílání. V místech se špatným přijmem se místo nich používají antény „Colorka“. Tyto antény jsou ale značně dlouhé (až 2 metry). Zisk těchto antén může být až 16dB.

Dobré rady na závěr

  • Nejlepší zesilovač je kvalitní anténa.
  • Nevíte jakou vybrat anténu? Pozvěte si domů odborníka, který se tímto živí. Neptejte se obchodníků – prodají Vám cokoliv.
  • TIP: Zvažte příjem televize bez nutnosti instalace antény a zesilovače, třeba TV přes internet.
  • Když už s instalací počítáte, zvažte rovnou instalaci satelitní paraboly nebo zřízení internetové přípojky, popř. posílení její kapacity – vyhnete se tak možným problémům, které budou v blízké budoucnosti s nástupem DVB-T2 spojené a zachováte si nebo dokonce rozšíříte dostupnou programovou nabídku.

Obvykle používané anténní zesilovače